Naprostá většina lidí nakupuje v supermarketech. Jen pouhých 12 % obyvatelstva České republiky se obrací na malé specializované obchody. Důvody jsou přitom vcelku jasné – velké obchodní řetězce disponují šíří sortimentu, stálou cenovou úrovní a slevovými akcemi. I v supermarketech se ale musíme naučit orientovat, proto si dnes povíme o tom, jak správně nakoupit. Dozvíte se, co hledat na etiketě výrobku, zda sáhnout po tom s nálepkou „Bio“ a zda se vyplatí vyrazit na farmářský trh.
Krása obalu klame – etikety se číst vyplatí
Z etikety se dozvíme o výrobku téměř vše. A co by nás mělo zaujmout nejvíce? V případě ovoce a zeleniny je to zvláště země původu. Pakliže k nám totiž třeba taková jablka přicestovala přes polovinu zeměkoule, je jisté, že byla dlouhou dobu přepravována, kvůli čemuž se zhoršil i jejich původní stav. Aby vydržela a vypadala na první pohled stále k nakousnutí, byla rovněž udržována nezdravými konzervanty. A ty rozhodně v našem nákupním košíku nechceme.
Etikety na výrobku nám také prozradí obchodní značku výrobce. Tady už záleží jenom na osobních preferencích a zkušenostech, které s ním máme. Inspirovat se můžeme i nejrůznějšími internetovými diskuzemi, kde zjistíme, jak jsou zrovna s tímto výrobkem spokojeni ostatní konzumenti.
Dále by nás měla zajímat samozřejmě energetická hodnota a základní suroviny – takže pozor na zákeřná éčka, barviva a alergeny. Nezbytný je rovněž pohled na datum trvanlivosti. Bohužel ji mnoho lidí sem tam přechází a myslí si, že jeden či dva dny prošlý výrobek nemůže být závadný. V případě potravin tu ale pomyslný vykřičník platí dvojnásob – prošlé výrobky mohou mít jak chuťové, tak zdravotní závady. V regálech obchodů by neměly být vůbec nabízeny. Zvláště v supermarketech menších měst jsou však vídány přímo u pokladny, kde jsou vystaveny společně s akční cenou a lákají tak zákazníky.
V případě potřeby je na etiketě uveden i způsob zpracování, například ohřev v mikrovlnce. Vyhnout bychom se měli zvláště těm výrobkům, které vyžadují fritování nebo smažení. Spolu s těmito úpravami totiž dochází ke vzniku dalších špatných tuků.
Bio potravina = lepší potravina?
V obchodech také stále častěji můžeme nalézat potraviny s nálepkou Bio. A co to vlastně znamená? V podstatě jde o to, že takto označený výrobek pochází z ekologického zemědělství. To dodržuje ministerstvem stanovené podmínky ochrany přírody, hnojí bez chemických látek a dbá na životní úroveň chovaných zvířat. V případě masa lze tedy po takovémto výrobku sáhnout už jen kvůli lepšímu pocitu. Bio potraviny rovněž neobsahují geneticky modifikované organismy a disponují minimem přidaných látek.
A proč tedy ten otazník v nadpise, když je Bio potravina tak skvělá? Má i své mínusy. Krom vyšší ceny disponuje i kratší trvanlivostí, neobsahuje totiž konzervanty. Hodí se tedy spíše pro okamžitou či velmi brzkou spotřebu.
Bio potraviny najdeme jak ve velkých supermarketech, tak v malých obchůdcích, které se na výrobky s touto značkou specializují. Často jsou navíc doplněné o potraviny pro vegetariány a vegany, takže v nich můžeme objevit i velmi kvalitní tofu. Velké plus jim můžeme dát za přátelskou atmosféru a přehlednost ve zboží. Mínusem je již zmíněná vyšší cena.
Dodat musíme také, že ačkoliv je potravina označena nálepkou Bio, ne vždy to znamená, že je její složení bezchybné nebo není prošlá. Proto je třeba kontrolovat etiketu stejně pečlivě, jako u potravin klasických.
Farmářské trhy jsou společenskou událostí s kvalitními potravinami
Éra farmářských trhů postupně ožívá, pravidelně se začínají pořádat už i na velmi malých městech. Pokud je zrovna i ve vašem okolí farmářský trh, rozhodně na něj vyrazte. Můžete si pořídit domácí mléko, sýry, ovoce, zeleninu, čerstvé i sušené bylinky, vejce, med, rakytník, mošty či šťávy. Ceny jsou často smluvní, potraviny chutné a atmosféra velmi příjemná.
Co udělat chcete–li být fit, mít dobrou kondici a být zdraví……….
Můžete si také stáhnout “ 10 důvodů, PROČ se ženám nedaří zhubnout“